Ωραίος παρά την ήττα (pics)

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε στην άδεια -λόγω τιμωρίας- Κυψέλη αλλά υπέκυψε και έχασε με 1-3 από τον Πάοκ. Αν και δεν έχει ξεκινήσει η σεζόν με τον καλύτερο τρόπο (αποκλεισμός από τον Παμβοχαϊκό στο League Cup και η ήττα σήμερα στην έδρα μας), η ομάδα του Ανδρεόπουλου σήμερα άρεσε.

Τα σετ: 19-25, 25-22, 22-25, 25-27

Το ρεπορτάζ του αγώνα από το panathinaikos24:

Οι «πράσινοι»  μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και πήραν προβάδισμα 6-3 με ωραίο πόντο από τον Πανταλέων.  Το «τριφύλλι» διατήρησε το προβάδισμα των τριών πόντων για αρκετή ώρα(9-6). Στο σημείο εκείνο ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με ένα μικρό σερί ισοφάρισε σε 10-10.

Οι δύο ομάδες ήταν για αρκετή ώρα κοντά στο σκορ με αποτέλεσμα να υπάρξουν αρκετές ισοπαλίες. Ο ΠΑΟΚ όμως με ένα μικρό σερί έκανε το 15-18 και φαινόταν να είναι πιο κοντά από τους «πράσινους» στην κατάκτηση του σετ. Όπως και συνέβη μιας και ο ΠΑΟΚ πήρε το σετ με 21-25.

Στο δεύτερο σετ του αγώνα και οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να βρίσκονται και πάλι πολύ κοντά στο σκορ. Ήταν ξεκάθαρο ότι το σετ αυτό θα κρινόταν στις λεπτομέρειες. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν τόσο με 18-17 όσο και 19-18 όμως και τις δύο φορές ισοφαρίστηκαν. Τελικά το δεύτερο σετ κατέληξε σε «πράσινα» χέρια με 25-22.

Στο τρίτο σετ η ομάδα του ΠΑΟΚ μπήκε πολύ καλά και πήρε προβάδισμα με 2-5. Στο σημείο εκείνο ο Παναθηναϊκός με ένα μικρό σερί 2-0 μείωσε σε 4-5. Αυτό όμως δεν ήταν αρκετό μια και ο ΠΑΟΚ πήρε πάλι μεγάλη διαφορά με το 4-9. Ο ΠΑΟΚ για αρκετή ώρα είχε προβάδισμα με τρεις πόντους με το «τριφύλλι» να μην μπορεί να μειώσει πιο  πολύ. Τελικά ο ΠΑΟΚ έκανε το 1-2 παίρνοντας το σετ με 25-22.

Στο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος για να πάρει το σετ και να φέρει το ματς στα ίσα. Έτσι οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 6-1. Τελικά ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 8-4 αλλά το «τριφύλλι»  συνέχισε να έχει το προβάδισμα. Στη συνέχεια και παρά το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 11-7 ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 11-11. Σε εκείνο το σημείο το παιχνίδι έγινε και πάλι επεισοδιακό. Ο ΠΑΟΚ ανέκαμψε και κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 15-18.

Οι «πράσινοι» βρέθηκαν πίσω με 21-19 και τα πράγματα έμοιαζαν να είναι δύσκολα. Ο Παναθηναϊκός με μία παλικαρίσια προσπάθεια ισοφάρισε σε 22-22 και όλα πλέον ήταν ανοικτά. Το «τριφύλλι» με τον καλύτερο του παίκτη Φερέιρα πήρε προβάδισμα με 24-23. Ο ΠΑΟΚ μετά το λάθος του Μαρούλη πήρε προβάδισμα με 25-24. Ο εντυπωσιακός Φερέιρα έφτασε τους 27 πόντους και έκανε το 25-25. Τελικά το σετ ολοκληρώθηκε με 25-27 υπέρ του ΠΑΟΚ που πήρε και το ματς με 1-3 σετ.