Μεγάλη νίκη-υπόσχεση για την συνέχεια

Παίζαμε την τελευταία μας ζαριά σήμερα για την παραμονή μας στην Α1 και ευτυχώς θα μας επιτραπεί να την κυνηγήσουμε και στα επόμενα ματς, αφού με την πρώτη μας νίκη επί της προτελευταίας Παναχαϊκής μειώσαμε την διαφορά στους 4 πόντους και στους 6 από τον Παμβοχαϊκό.

Η σημερινή νίκη εκτός από το βαθμολογικό κέρδος μας δημιούργησε και ένα αίσθημα αισιοδοξίας. Μπορεί οι Πατρινοί να μην είναι καμιά σούπερ ομάδα και να αγωνιζόταν και χωρίς τον Ντονά, αλλά πιο πολύ η δικιά μας εμφάνιση έδειξε πως υπάρχει ακόμη σφυγμός στο τμήμα. Κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι. Τόσο καλό που δεν μας θύμισε κάποιο άλλο φετινό. Αν και εμφάνισε η ομάδα πάλι τα...ψυχολογικά της, αφού στο τρίτο σετ κι ενώ προηγούμασταν με 23-19 πήγαμε στο τέλος να κινδυνεύσουμε να το χάσουμε!

Ο κόσμος έδωσε δυναμικό παρών και τώρα ο μαραθώνιος για την παραμονή συνεχίζεται. Αν η ομάδα παίξει με τόση ψυχή και αυτοπεποίθηση όσο σήμερα, τότε έχουμε δικαίωμα να ελπίζουμε πως θα σώσουμε και φέτος την παρτίδα. Όπως και να χει εμείς οφείλουμε να είμαστε παρόντες σε αυτήν την προσπάθεια μέχρι τέλους.

Αναλυτικά το ρεπορτάζ του ματς από τα Πράσινα Νέα και το Gazzetta:

Στο πράσινο έκατσε τελικά η μπίλια στο μεγάλο ντέρμπι της ουράς με τον Παναθηναϊκό να παίρνει την νίκη.

Το "τριφύλλι" ήταν καλύτερο στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού και δίκαια πήρε τη νίκη με 3-1 σετ επί της Παναχαϊκής στο κλειστό της Κυψέλης.

Ο Παναθηναϊκός ήταν εκείνος που μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι. Οι παίκτες του Καλμαζίδη ξεκίνησαν δυνατά από την αρχή και άρχισαν να χτίζουν μια διαφορά.

Η Παναχαϊκή σε κανένα σημείο του σετ δεν έδειξε ικανή να μπει στο παιχνίδι και έκανε πολλά λάθη. Το σερβίς των πράσινων δημιούργησε πολλά προβλήματα, Γκάλιτς και Καριπίδης ήταν εξαιρετικοί επιθετικά και έτσι ο Παναθηναϊκός πήρε το πρώτο σετ με 25-11.

Εντελώς διαφορετική ήταν η εικόνα του αγώνα στο δεύτερο σετ. Η Παναχαϊκή μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 3-5. Ο Παναθηναϊκός έκανε την πρώτη του ανατροπή και προηγήθηκε με 11-7. Σε εκείνο το σημείο μπήκε στο γήπεδο ο Ανδρέας Πεφάνης. Ο έμπειρος ακραίος βοήθησε σημαντικά σε υποδοχή και επίθεση και οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα επί μέρους 11-4 για να προηγηθούν με 18-15.

Ο Παναθηναϊκός απάντησε και σε αυτό το σερί με ένα δικό του 3-0. Τελικά όμως η Παναχαϊκή με πρωταγωνιστές τους Νίκο Ρουμελιώτη και Στέφεν Γκοτς πήρε το σετ με 22-25.

Το κρίσιμο ήταν το τρίτο το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες.  Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο στη μεγαλύτερη διάρκεια του. Ο Παναθηναϊκός ήταν εκείνος που από τα μισά του σετ και με όπλο το σερβίς του Αμορόσο κατάφερε να πάρει ένα προβάδισμα.

Οι πράσινοι προηγήθηκαν με 21-17 αλλά η Παναχαϊκή αντέδρασε. Με όπλο το σερβίς του Γκοτς κατάφερε να γυρίσει το σετ και να φέρει το σετ στα ίσα (23-23). Τελικά, ο Παναθηναϊκός ήταν εκείνος που πήρε το σετ με 26-24.

Στο τέταρτο σετ η Παναχαϊκή είχε αδειάσει ψυχολογικά. Ο Παναθηναϊκός μπήκε πάρα πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 8-0. Ο Γκοτς συνέχισε να παλεύει μόνος του, αλλά δεν ήταν αρκετό. Οι παίκτες του Καλμαζίδη κατέκτησαν το σετ με 25-19, πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα και κοιτούν με μεγαλύτερη αισιοδοξία τη συνέχεια.

Τα σετ: 25-11, 22-25, 26-24, 25-19

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 54 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και της Παναχαϊκής προήλθαν από 2 άσσους, 50 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Καλμαζίδης): Γκάλιτς 15π (10/20 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 73% υπ - 50% άριστες), Στιβαχτής 3 (3/3 επ), Αμορόσο 8 (5/8 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μούρ 11 (7/7 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μπέλλος 17 (14/25 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καριπίδης 14 (14/17 επ, 39% υπ - 39% άριστες) / Κουρούπης (λ, 44% υπ - 33% άριστες), Καπίρης, Μαδούρας 1 (1/1 επ), Πολυχρονιάδης (100% υπ - 33% άριστες)

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Γιώργος Λυκούδης): Γκότς 22π (18/31 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 44% υπ - 28% άριστες), Σαρικεΐσογλου 3 (3/13 επ), Λιβαθηνός 2 (2/2 επ), Ρουμελιώτης Νίκος 14 (14/28 επ), Ρουμελιώτης Παναγιώτης 8 (7/12 επ, 1 μπλοκ), Βλαχοστάθης 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ) / Βασιλάκος (λ, 88% υπ - 56% άριστες), Χριστιάς, Μαυραγάνης, Πεφάνης.