Κρίμα

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΓΑΥΡΙΝΕΣ 2-3

Κρίμα για την ομάδα που ενώ βρέθηκε με 0-2 πίσω στο σκορ, κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια και να είναι στο tie break ένα βήμα πριν την νίκη.

Κρίμα για τον κόσμο που τίγκαρε την Κυψέλη, δημιούργησε ατμόσφαιρα που μόνο η Θύρα 13 ξέρει το πως και τελικώς δυστυχώς δεν πανηγύρισε την νίκη επί του γαύρου.

Βαθμολογικά αυτή η ήττα δεν μας έκανε ζημιά. Ο γαύρος έχει πιο ποιοτική και πιο έμπειρη ομάδα, αλλά τι να το κάνεις. Με τον γαύρο παίζαμε και το μόνο αποτέλεσμα που θέλαμε ήταν η νίκη.

Τέλος πάντων, η ομάδα έδειξε ότι από ψυχή το χει. Ας βελτιώνεται όσο μπορεί αγώνα με τον αγώνα, ας πλασαριστεί στην πρώτη τετράδα και βλέπουμε. Εμείς έτσι κι αλλιώς εκεί θα είμαστε ό,τι και να γίνει.

ΔΕΙΤΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ ΜΑΣ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΗΣ Α.ΒΑΣΙΛΑΝΤΩΝΑΚΗ

Αναλυτικά το ρεπορτάζ του αγώνα:

Ο Γιώργος Ρούσης επέλεξε να ξεκινήσει με τις Μερτέκη και Τσίμα στα άκρα, πάσα τη Μιλοβάνοβιτς, διαγώνια την Βασιλαντωνάκη, στο κέντρο τις Γκούζου και Καββαδία και λίμπερο την Κελεσίδου.

Οι πράσινες ξεκίνησαν νευρικά το παιχνίδι δίνοντας εύκολους πόντους στον Ολυμπιακό με τα χαμένα σερβίς τους. Έτσι οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 2-4, αλλά ο Παναθηναϊκός με επιθέσεις των Μερτέκη και Τσίμα, αλλά και ένα μπλοκ της τελευταίας πέρασε μπροστά με 5-4.

Στη συνέχεια του σετ ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που εκμεταλλευόταν όποιο λάθος έκαναν τα κορίτσια του Παναθηναϊκού. Οι φιλοξενούμενες έκαναν σερί, ο Παναθηναϊκός απαντούσε αλλά δεν μπορούσε να περάσει μπροστά. Έτσι, οι φιλοξενούμενες διατήρησαν το προβάδισμα τους και πήραν το πρώτο σετ με 25-21.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός δεν παρουσίασε το ίδιο πρόσωπο. Οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι το 3-3. Εκεί η Τένεβα πήγε στο σερβίς και δημιούργησε προβλήματα στην υποδοχή του Τριφυλλιού. Ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 10-0 και ξέφυγε με 13-3.

Οι πράσινες στη συνέχεια σταμάτησαν τα λάθη, αλλά ήταν αργά αφού η διαφορά που είχαν εξασφαλίσει οι φιλοξενούμενες ήταν δύσκολο να ανατραπεί. Έτσι, και το δεύτερο σετ πήγε στις ερυθρόλευκες με 25-13.

Εντελώς διαφορετική ήταν η εικόνα του τρίτου σετ. Ο Παναθηναϊκός με τη Νούσια στη θέση της Μερτέκη λιγόστεψε τα λάθη του, πίεσε στο σερβίς, έβγαλε άμυνες και ανέβασε κατακόρυφα στροφές.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-6 αλλά με την Γκούζου να πρωταγωνιστεί έτρεξε ένα σερί 6-0 και πήγε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ όντας μπροστά στο σκορ με 8-6. Στη συνέχεια το Τριφύλλι συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και μάλιστα μεγάλωνε συνεχώς τη διαφορά.

Με τη Βασιλαντωνάκη στο σερβίς και τη Καββαδία να κάνει καλή δουλειά οι παίκτριες του Ρούση προηγήθηκαν με 14-9 και στη συνέχεια με 16-10. Ο Ολυμπιακός δεν αντέδρασε οι πράσινες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και το σετ πήγε σε πράσινα χέρια με 25-14.

Με κεκτημένη ταχύτητα από το τρίτο σετ οι πράσινες συνέχισαν έτσι και στο τέταρτο. Το Τριφύλλι ήταν μπροστά στο σκορ στην αρχή του σετ αλλά στη συνέχεια ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε, ανέβασε στροφές και πέρασε μπροστά.

Οι πράσινες όμως δεν είχαν πει την την τελευταία τους λέξη. Το 14-17 έγινε 19-17 με τον Παναθηναϊκό να τρέχει ένα σερί 6-0. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να παίζει εξαιρετικά και με τη συμπαράσταση του κόσμου βρήκε τις λύσεις σε όλα τα κρίσιμα σημεία και με όπλο το μπλοκ έκανε το 25-23 και έστειλε το ματς στο τάι μπρεϊκ.

Στο τάι μπρέικ ο Ολυμπιακός απέκτησε νωρίς το προβάδισμα (3-0), ωστόσο το Τριφύλλι αντέδρασε εκμεταλλεύθηκε τα λάθη που έκαναν οι "ερυθρόλευκες" και ισοφάρισε σε 7-7. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο με τις Πράσινες να έχουν την ευκαιρία να τελειώσουν το σετ όταν προηγήθηκαν 16-15, όμως μια λανθασμένη επίθεση της Νούσια και δύο άσοι της Κις έκαναν το 18-16 για τις φιλοξενούμενες που πήραν τη νίκη με 3-2 σετ.

Με την λήξη της αναμέτρησης οι οπαδοί του Παναθηναϊκού χειροκρότησαν θερμά τα κορίτσια του Γιώργου Ρούση που έδειξαν ψυχή, ενώ έστειλαν μήνυμα ότι το μέλλον τους ανήκει.

Τα σετ: 21-25, 13-25, 25-14, 12-16, 25-23, 16-18

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 9 (3/7 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 18 (17/41 επ., 1 άσο), Καββαδία 11 (2/8 επ., 2 άσοι, 7 μπλοκ), Μερτέκη 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ. – 40% άριστες), Τσίμα 19 (17/51 επ., 2 μπλοκ, 67% υπ. – 58% άριστες), Μιλοβάνοβιτς 4 (1/7 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Κελεσίδου –λ (51% υπ. – 35% άριστες) / Μπίσκου, Νούσια 5 (4/17 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ. – 39% άριστες), Αποστολάκη, Τσατσούρη

Ολυμπιακός (Νικολάκης): Κοσμά 12 (7/23 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 57% υπ. – 50% άριστες), Κις 15 (11/36 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Γιώτα 12 (5/10 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Μονζόνι 15 (14/17 επ., 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 8 (5/11 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Τένεβα 15 (10/27 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 68% υπ. – 41% άριστες), Κονόμι – λ (62% υπ. – 42% άριστες) / Τέζα, Κωνσταντίνου, Λαμπρούση