Κάζο στην Λιθουανία

To τρίποντο-παράτασης του Μήτσου δεν στάθηκε αρκετό...

"Άσχημη" ήττα γνωρίσαμε από την υποδιέστερη Λιέτουβος Ρίτας με 84-83 στην Λιθουανία. Το ματς πήγε στην παράταση από το τρίποντο του Διαμαντίδη, αλλά στο έξτρα πεντάλεπτο της δεν μπορέσαμε να σώσουμε την παρτίδα. Πολύ μέτρια εμφάνιση της ομάδας που ακόμη ψάχνεται. Η ήττα αυτή προφανώς δεν θα μας δημιουργήσει θέμα πρόκρισης αλλά δεν είναι καθόλου απίθανο να έχουμε θέμα από αυτήν αν θέλουμε να χτυπήσουμε την πρώτη θέση στον όμιλο.

Η τελευταία επίθεση χάθηκε σε δύο φάσεις. Από τον Ούκιτς και μετά από το σουτ-άγγιγμα του Φώτση στα 4 δέκατα του δευτερολέπτου. Πρώτος σκόρερ του ματς ο Ματσιούλις ο οποίος σημείωσε 13 πόντους.

Επόμενο ματς την Δευτέρα με τον Πανελευσινιακό για το πρωτάθλημα στο Ο.Α.Κ.Α.

Ο αγώνας:

Με τους Παππά, Διαμαντίδη, Ματσιούλις, Γκιστ και Λάσμε ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός. Οι "πράσινοι" δεν ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι και μετά το 5-7 που έγραψε ο Γκιστ, ακολούθησε ένα επιμέρους 8-2 από πλευράς Λιθουανών που εκμεταλλεύτηκαν την αμυντική ολιγωρία του Παναθηναϊκού και ξέφυγαν με 13-9.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν και στο +6 (17-11), ωστόσο η είσοδος του Ούκιτς έδωσε ρυθμό στον Παναθηναϊκό και ο Κάρι έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του στα 2.17'' για το τέλος του α' δεκαλέπτου. Το σερί 8-0 έκανε το σκορ (17-19), ενώ η περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Μάικ Μπατίστ που είχε πάρει τη θέση του Μαυροκεφαλίδη στην πεντάδα, να γράφει το 25-25 με 2/2 βολές.

Αμυντική δυσλειτουργία και ισοφάριση (42-42)

Το υψηλό σκορ έδειχνε ότι οι άμυνες ήταν λίγο πολύ... διακοσμητικές. Ο Διαμαντίδης ισοφάρισε σε 29-29 και ο Κάρι έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (31-33), με τους "πράσινους" να έχουν τους Γκιστ και Λάσμε στη φροντ λάιν. Ωστόσο, το δίδυμο των Μπατίστ και Γκιστ ήταν εκείνο που έδωσε ενέργεια στους "πράσινους" και βρέθηκαν στο +6 (36-42).

Πολύ γρήγορα πάντως η Λιέτουβος αντέδρασε και με δύο τρίποντα από τον Σεϊμπούτις ισοφάρισε σε 42-42 στα 46'' για το τέλος του α' ημιχρόνου, με τους Λιθουανούς να σκοράρουν με 45% στα τρίποντα. Αμυντικά κενά από τους "πράσινους" και οι Λιθουανοί δεν συγχωρούσαν.

Είχε Ματσιούλις ο Παναθηναϊκός

Το β' ημίχρονο ήταν νευρικό με τις δύο ομάδες να αστοχούν εκατέρωθεν... Ο Ματσιούλις έκανε το 46-49 στο 24' με τον Αργύρη Πεδουλάκη να αλλάζει συνεχώς πεντάδες και να προσπαθεί να βρει ένα σχήμα για να ισορροπήσει η ομάδα του. Ωστόσο, οι Λιθουανοί έτρεξαν και πήραν το προβάδισμα (53-49, 55-51), μέχρι που ο Φώτσης έκανε το σκορ 57-58 στο 28' χάρη σε τρίποντο με ταμπλό!

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να ποστάρει και με τον Ματσιούλις στο "4" να σκοράρει προηγήθηκε με 60-57 πριν τελικά ο Ομάρ Κουκ γράφει το 59-60 στο 30ό λεπτό.

Ο Διαμαντίδης έδωσε τη λύση και ισοφάρισε

Οι μάχες σώμα με σώμα συνεχίστηκαν με τους "πράσινους" να προηγούνται με 65-62, αλλά τη Λιέτουβος να απαντάει γρήγορα με 5-0 και να γράφει το 67-65 στο 35'. Ο Ματσιούλις με τρίποντο έγραψε το 67-68 δίνοντας σημαντική λύση στον Παναθηναϊκό, ωστόσο ο Σεϊμπούτις το είχε πάρει προσωπικά. Έδωσε πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του για το 72-70.

Στα 2.06'' πριν τη λήξη ο Δημήτρης Διαμαντίδης είχε βολές αλλά τις έχασε. Όχι όμως και ο Παλάσιος που έκανε το 73-70. Στην επόμενη φάση ο Φώτσης αστόχησε σε τρίποντο και ο Σεϊμπούτις έδωσε αέρα 4 πόντων στη Λιέτουβος για το 74-70 στο 1.01'' πριν τη λήξη.

Στην παράταση με τους "πράσινους" να έχουν την ψυχολογία με το μέρος τους προηγήθηκαν με 78-74, όμως η Λιέτουβος απάντησε με σερί 6-0 και βρέθηκε στο 80-78 στα δυόμιση λεπτά πριν τη λήξη. Προηγήθηκαν συνεχόμενα λάθη από τους παίκτες του Παναθηναϊκού, ενώ ακολούθησε το 5ο φάουλ του Λάσμε που επανέφερε τον Μπατίστ στο παρκέ.

Ο τελευταίος ισοφάρισε σε 80-80 στο 1.46'' πριν τη λήξη, όμως ο Σεϊμπούτις ήταν εκείνος που έδωσε και πάλι λύση στη Λιέτουβος. Στο 1.04'' ο Γκιστ μείωσε σε 82-81, ενώ ο ίδιος στα 22'' έδωσε το προβάδισμα (82-83). Ο Σεϊμπούτις έγραψε το 84-83 στα 5,5'' πριν το τέλος και ο Πεδουλάκης πήρε το τάιμ άουτ.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 42-42, 59-60, 74-74