Πρεμιέρα-απογοήτευση

Δυστυχώς το πρώτο ματς με την νεοφώτιστη και θεωρητικά αδύναμη Παναχαϊκή δεν συνοδεύτηκε με ένα θετικό αποτέλεσμα και η ομάδα μας γνώρισε την ήττα στην Πάτρα με 3-1. Το πραγματικά στενάχωρο της υπόθεσης -εκτός από τους τρεις χαμένους βαθμούς με μια ομάδα που λογικά θα παλέψει για την παραμονή της στην κατηγορία- είναι πως ενώ στο τέταρτο σετ ήμασταν συνέχεια μπροστά και φτάσαμε να προηγούμαστε ακόμη και με 20-23, τελικά...καταφέραμε να το χάσουμε.

Η ήττα αυτήν δεν πρέπει να επηρεάσει την ομάδα αφού μπορεί και να μην σημαίνει τίποτα. Η διοίκηση θα είναι δίπλα στην ομάδα όπως και ο κόσμος οπότε ξεκινάμε αυτόν τον αγώνα όλοι ενωμένοι.

Eπόμενη αγωνιστική με τον Παμβοχαϊκό στην Κυψελη. Τι καλύτερο από το να τιγκάρουμε το κλειστό;

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Αναλυτικά το ρεπορτάζ των Πράσινων Νέων για το ματς:

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε νωθρά στο ματς. Παρά το γεγονός ότι μέχρι το 10-10 οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ στη συνέχεια οι γηπεδούχοι κατάφεραν να χτίσουν μία διαφορά. Στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ πήγαν προηγούμενοι 16-13, ενώ στη συνέχει έφτασαν τη διαφορά στο +7 22-15. Αυτή η διαφορά παρέμεινε μέχρι και το τέλος του σετ με την Παναχαϊκή να το κατακτά με 25-18.

Ανάλογη ήταν η συνέχεια μέχρι και τα μισα του δεύτερου σετ. Κάπου εκεί ο Παναθηναϊκό έδειξε σημάδια ζωής. Το Τριφύλλι επέτρεψε στους γηπεδούχους να τρέξουν ένα σερί 4-0 (21-17) κατάφερε να βρει τις απαντήσεις. Με πρωταγωνιστή τον Καριπίδη το Τριφύλλι έφερε το σετ στα ίσα στο 24-24 και στη συνέχεια το κατέκτησε με 27-25.

Τα επόμενα δύο σετ θα μπορούν να χαρακτηριστούν ως τα σετ της αυτοκτονίας για τους πράσινους. Το Τριφύλλι στι τρίτο σετ διατηρούσε ένα προβάδισμα μέχρι και το 11-14. Από εκεί και μετά η Παναχαϊκή αντέδρασε και το ματς πήγαινε πόντο πόντο μέχρι και το 19-19. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα 22-19 και 24-21. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και παρά το γεγονός ότι μείωσε σε 24-23 τελικά έχασε το σετ έπειτα από επίθεση του Ντονά με 25-23.

Ακόμα μεγαλύτερη ήταν η αυτοκτονία στο τέταρτο σετ. Οι πράσινοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο από την αρχή μέχρι και την τελική ευθεία του σετ. Το 19-22 έγινε 23-23 για να ολοκληρωθεί η ανατροπή για την Παναχαϊκή με 25-23.

Τα σετ: 25-18, 25-27, 25-23, 25-23

Παναχαϊκή (Αγγελόπουλος): Ν. Ρουμελιώτης 35 (1 ασ., 69% επιθ), Αγγελόπουλος 2, Π. Ρουμελιώτης 6, Βλαοχστάθης  4, Ντονάς 11, Ραντούνοβιτς 12 (2 ασ., 3 μπλ, 39% υποδ, 53% επιθ), λίμπερο ο Μ. Ρουμελιώτης (80% υποδ., 60% άριστες)  / Βασιλάκος 4, Πεφάνης 2

Παναθηναϊκός (Λάιος): Στιβαχτής 4 (2 ασ, 2 μπλ), Μπέλος 14 (58% επιθ), Αμορόσο 9 (2 ασ., 1 μπλοκ), Μουρ 4 (1 ασ., 2 μπλοκ), Καριπίδης 11 (1 ασ., 58% υποδ., 53% επιθ.), Πενόλιο 7 (55% υποδ., 47% επιθ.), λίμπερο ο Κουρούπης (66% υποδ, 44% αρ.) / Μαδούρας 2 (1 μπλοκ), Μανιόπουλος, Καπίρης 3 (1 ασ., 2 μπλοκ), Πολυχρονιάδης