ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ!

Νίκη ψυχής για τα κορίτσια του Τριφυλλιού που βρέθηκαν να χάνουν από τον γηραιό με 2-1 σετ και 9-4 στο τάι μπρέικ, όμως πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με αντεπίθεση διαρκείας.
 Όταν τα πράγματα γίνονται δύσκολα τότε ξεχωρίζουν οι καλές ομάδες από τις πολύ καλές. Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Τριφυλλιού έχει αποδείξει πολλές φορές στο παρελθόν ότι είναι η καλύτερη ομάδα στην Ελλάδα και το επιβεβαίωσε κόντρα στον πολύ φορμαρισμένο Ηρακλή.
Οι πράσινες αν και δεν βρέθηκαν στην καλύτερη μέρα τους κατάφεραν και πήραν το διπλό στο Κατσάνειο απέναντι στον γηραιό που είχε την ένθερμη υποστήριξη των φίλων του.
Ο Ηρακλής προσπάθησε να πάρει τη νίκη έχοντας ως κύριο όπλο του το σερβίς, όπως έκανε άλλωστε και κόντρα στον Ολυμπιακό και στην αρχή κατάφερε να αιφνιδιάσει τον Παναθηναϊκό. Τομάσεβιτς και Μόλναρ βρέθηκαν σε κακή μέρα στην υποδοχή, ενώ η Ρούξι Ντουμιτρέσκου στο πρώτο σετ ήταν εκτός παιχνιδιού με αποτέλεσμα ο γηραιός να το πάρει εύκολα με 25-19.
Στο δεύτερο σετ το Τριφύλλι πλήρωσε τις γηπεδούχες με το ίδιο νόμισμα και έφτασε εξίσου εύκολα στην ισοφάριση χάρη κυρίως σε ένα σερί της αρχηγού των πρασίνων από τη θέση του σερβίς.
Το τρίτο σετ ανήκε όμως και αυτό στον Ηρακλή που εκμεταλλευόμενος τα λάθη του Παναθηναϊκού στην υποδοχή κατάφερε να κάνει το 2-1 και να φέρει τον Παναθηναϊκό με την πλάτη στον τοίχο.
Κατάθεση ψυχής
Κάπου εκεί όμως τα κορίτσια του Τάκη Φλώρου πάτησαν το πόδι στο γκάζι, τα έδωσαν όλα και κατάφεραν να πάρουν μία απόλυτα δίκαιη νίκη.
Πως αλλιώς θα μπορούσε να χαρακτηριστεί η επικράτηση των πρασίνων όταν γύρισαν ένα παιχνίδι που έχαναν με 2-1 σετ, ενώ και στο τάι μπρέικ βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 9-4 και 13-11.
Ηρακλής - Παναθηναϊκός 2-3