ΕΥΚΟΛΟ 3-0 ΓΙΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

Μία ακόμα άνετη νίκη για τα κορίτσια του Τριφυλλιού αυτή τη φορά κόντρα στην ομάδα της Νέας Σμύρνη.

Χωρίς να πιάσει καλή απόδοση ο Παναθηναϊκός πήρε αυτό που ήθελε από το ματς με τον Πανιώνιο και συνεχίζει το κυνήγι του Ολυμπιακού.

Οι πράσινες μπήκαν πολύ δυνατά στο πρώτο σετ με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και τους εννιά πόντους (12-3).
Στη συνέχεια οι πράσινες χαλάρωσαν λίγο και επέτρεψαν στον Πανιώνιο να πλησιάσει στο σκορ.
Τελικά όμως δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν το σετ με 25-15 και να κάνουν το 1-0.

Ντέρμπι στο δεύτερο σετ

Η εικόνα του δεύτερου σετ όμως ήταν εντελώς διαφορετική. Τα κορίτσια του Πανιωνίου έκαναν τα βασικά ενώ στην αντίπερα όχθη οι πράσινες έδειχναν να έχουν χαλαρώσει με τον Τάκη Φλώρου να βάζει ουκ ολίγες φορές τις φωνές στις αθλήτριες του.
Το σετ έγινε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Τη λύση τελικά έδωσε η Γεωργία Τζανακάκη με τρεις προσωπικούς πόντους έδωσε το σετ στο Τριφύλλι.

Περίπατος και… Ρωσία

Στο τέταρτο σετ η επικράτηση του Παναθηναϊκού ήταν καθολική και για αυτό έδωσε την ευκαιρία στον Τάκη Φλώρο να ξεκουράσει την Ρούξι Ντουμιτρέσκου.
Στη θέση της πέρασε η Άννα Καρπουζά, με τη νεαρή διαγώνιο του Τριφυλλιού να τελειώνει το ματς με έναν άσο. Πλέον οι πράσινες έχουν το μυαλό τους στον επαναληπτικό με την Ουραλότσκα Εκατερίνεμπουργκ την προσεχή Τρίτη.
Κορυφαίες για τον Παναθηναϊκό οι Μπριζίτκα Μόλναρ, Γεωργία Τζανακάκη και Μαρία Χατζηνικολάου.